Ehitusvaldkonnas hüüab tööõnnetus tulles tihti. Ehitusettevõtjal tuleb oma töötajat aidata, juhendada ja kõige vajalikuga varustada. Ohutus on tööandja kohustus. „Tasub võimalusi teada ning valida töö tegemiseks õiged riided, isikukaitsevahendid ja jalatsid. Lisaks tuleb kasutada ohutuid töövõtteid,‟ ütleb AS-i Stokker tootejuht Egert Pedastsaar ning tuletab meelde, et ka objektil töötaja või kodukasutaja ise peab oma elu ja tervise hoidmisele mõtlema.
Ehitusplats on alati ohtlik paik
„Rasketehnika – veoautod, traktorid liiguvad ringi; laaditakse-teisaldatakse materjale; tööd tehakse kõrgel; on oht komistada-kukkuda; on oht, et midagi kukub pähe või jalale; tööriistu kasutatakse valesti; kõikjal on pidev müra; nähtavus on halb jne“ loetleb Pedastsaar ohuolukordi, mida ehitusobjektil paratamatult pidevalt ette tuleb.
Seaduseandja reguleerib tööriiete ja isikukaitsevahendite valimist ja kasutamist mitme õigusaktiga. Konkreetsel ehitusplatsil tehtavate ohtlike tööde loetelu ja töötajate ohutuse tagamise abinõud on kirjas tööohutuse plaanis.
Tööriided ja isikukaitsevahendid peavad tehtava tööga sobima
Iga Eesti ettevõte peab töökeskkonna ohutegurite hindamiseks teostama töökeskkonna riskianalüüsi – millised on ohutegurid ning kuidas neid vältida. Riskianalüüsi üks osa on AS-i Stokker tootejuhi sõnul tööriided, turvajalatsid ja isikukaitsevahendid. Nende eesmärk on kaitsta töötajat tööõnnetuste, vigastuste ja külmetamise või liigkuumuse eest ning teha töötegemine ilmast sõltumata võimalikult mugavaks ja tõhusaks.
Isikukaitsevahendite puudumisel või mittekasutamisel on tööohutusega otsene seos. Kõik, mida töötaja seljas kannab, peab tehtavale tööle vastama ega tohi töö tegemist pärssida. Ebasobivad tööriided mõjutavad otseselt töötaja võimet tööülesandeid kvaliteetselt sooritada.
Samuti on töötaja füüsilise ja emotsionaalse heaolu ning töö tõhususe vahel otsene seos. Hea tööandja mõistab tööaja efektiivse kasutuse ning töö kasumlikkuse tähtsust ning hindab oma töötajat, tagades talle parima varustuse. Tööriided ja riietele lisatud ettevõtte logod on osa ettevõtte visiitkaardist, aitavad leida uus kliente ja samas ka motiveerida töötajaid ja tõsta meeskonnavaimu.
Ehitaja vajab varustust pesust jopeni
Ehitustöölise minimaalsesse riidearsenali kuuluvad riided soojadesse ja külmadesse oludesse: sokid, kindad, termopesu, pusad, tööpüksid, voodriga püksid, mütsid, vihma- ja talvejope, turvasandaalid, turvasaapad, kummikud ja muudki. Enamasti on riideid määrdumise tõttu vaja mitu komplekti korraga. Tööriiete pesemine on ka seetõttu oluline, see pikendab riiete kestvust.
Olulisemad isikukaitsevahendid on kvaliteetne kiiver; kaitseprillid ja visiir turvamaks silmi lenduvate osakeste eest; respiraator ja erinevad maskid hingamisteede kaitseks; kõrvaklapid kuulmiskaitseks; funktsionaalsed ning aastaajale ning tööiseloomule vastavad töökindad.
Sõltuvalt tööst tuleb kanda juba spetsiifilist tööriietust ja kaitsevarustust – näiteks keevitus- ja elektritöödel, töötades kõrgustes või kasutades mootorsaagi.
„Eesti inimeste teadlikkus tipptehnoloogia töörõivastusest on üldjuhul hea ning nõudlikkus isikukaitsevahendite kvaliteedile pidevalt suureneb. Aeg, mil ehitusel käidi ringi kodust kaasa võetud tennistes, dressides ja kõige odavamates jopedes hakkab pöördumatult ümber saama,“ tõdeb Pedastsaar. Väärt tööriiete valikuga soovitab ta tutvuda AS-i Stokker e-poes.
Õige jalats on turvaline
Tööriiete juurde on oluline valida õige kaitsekategooriaga turvajalatsid. Kaitsekategooria S3 katab suure vahemiku riske: tootel on varbakaitse, naelatõke, tald on libisemis- ja õlikindel ning jalats on vähemalt vetthülgav või isegi veekindel. Turvasaapad pakuvad head pahkluu kaitset võrreldes turvakingadega, samas on liikuvus veidi piiratud ning jalal on soojem.
Kaitsekategooriat S1P omavad reeglina turvasandaalid, aga ka mõned turvakingad. S1P-kategooria kaitse on sarnane kaitsega S3, aga lisaks on jalats hästi hingav. Kuna selline jalats pole vetthülgav, sobib see hästi kandmiseks suvel välitingimustes või aastaringselt siseruumides.
Turvajalatsitest eelistatakse järjest rohkem BOA-kiirkinnitusega jalatseid. Neid on lihtne jalga panna, lihtne jalast võtta. Puudvad tavapärased paelad, mis võivad kuhugi takerduda. Itaalia tootja Sixtoni kvaliteetsete, mugavate ja BOA-kiirkinnitusega jalatsite valikust leiab nii turvasandaale, turvakingi kui ka turvasaapaid. Samuti on AS-i Stokker klientide seas populaarsed HH BOA-kiirkinnitusega jalanõud.
Talvel külmaga on oluline, et turvajalatsid oleksid soojad ja välistald oleks libisemiskindel ka jääl. Sixtoni tootevalikus leiab Vibram Arctic Grip tallaga talve turvasaapad, millel on suurepärane pidamine isegi märjal jääl. Ohutuse suurendamiseks on võimalik kasutada jalatsite jäänaelu, mille abil saab kõik jalatsid muuta libisemiskindlaks. Lörtsiste ilmadega on oluline, et jalad oleksid kuivad. Parimat kaitset pakuvad Sixtoni talve turvasaapad, millel on HDry membraan- jalats on täielikult veekindel, aga samas hingav.
Kolmekihiline riietumine kaitseb külmetumast
Tööriiete hankimisel ja kasutamisel on tähtis kolm kihti: aluskiht, vahekiht, kaitsekiht. Enamasti tuleb sõltuvalt ilmast ja töö aktiivsusest kihte kombineerida, eelkõige vahekihti ja kaitsekihti.
Õige aluskiht juhib higi järgmisse kihti. Hea valik on näiteks Helly Hanseni LIFA termopesu. „Aluskihina tuleb alati vältida puuvillast pesu ja särke – need juhivad väga halvasti niiskust ja puuvillane särk on märg pikka aega. Külmetumise vältimiseks peab nahk olema kuiv. Märg keha jahtub 20 korda kiiremini,“ selgitab Pedastsaar. Väga aktiivseks tööks tuleks eelistada tehnilist termopesu; jahedatesse ja külmadesse oludesse sobib meriinovilla sisaldusega aluskiht, näiteks Helly Hanseni Lifa Merino termopesu.
Vahekiht hoiab sooja ja on hästi hingav, ideaalsed on selleks fliisjakid, aga ka pusad, dressipluusid ja ka tööjakid. Hea valiku leiad siit.
Kaitsekiht kaitseb vihma, tuule, lume ja ka külma eest. Parim valik on veekindel ja samal ajal hingav kangas – selline on näiteks Helly Tech membraankangast joped, näiteks jope Kensington, mille veekinlus on 20 000 mm ja hingavus 15 000 g/m2/24 h.
Halb nähtavus on suur risk
Riskide vähendamiseks tuleb ehitusel kanda kõrgnähtavaid tööriideid ning selle eesmärk on tõsta riiete kandja nähtavust ja seeläbi suurendada ohutust. Tee-ehitus on näiteks väga kõrge riskiga, kasutatakse Hi-Vis riideid.
Kõrgnähtavus on jagatud kolme kaitseklassi vastavalt standardile EN ISO 20471. Värvideks kollane, oranž ja ka punane. Klass 3 on kasutatud kõige rohkem kollast,oranž või punast kangast ja kõige rohkem helkurid ning on parima nähtavusega pimedas, hämaras ja ka päevavalguses – kõrgnähtavat kangast peab olema vähemalt 0,8 m2 ja helkureid 0,2 m2. Pane tähele, et klass 3 „tõstab“ klass 1 või klass 2 riided klass 3 tasemele.
„Värvide mõttes pole vahet, kas kollane või oranž. Tavaline on, et ehitajad kannavad kollast ja tee-ehitajad oranži, aga kõrgnähtavad on mõlemad ja sobivad kõikidele. Oluline on, et riided ei oleks määrdunud, et erk riie ja helkurid oleksid nähtavad,“ selgitab Pedastsaar ning lisab, et kõrgnähtavate riiete järele ongi kõige suurem nõudlus. Valiku saab teha vastavalt hooajale – suvel kõrgnähtavad T-särgid ja lühikesed püksid; jahedamal ja külmal ajal pikad tööpüksid, pusad, vihmajoped, talvejoped jne.
Milliseid kaubamärgid teevad kandja kõrgnähtavaks?
Kõrget kvaliteeti hindavad kliendid eelistavad HH, Mascoti ja Dimexi tooteid. Soodsama hinnaga pakub Stokker Pesso tooteid. „Hiljuti tuli Helly Hansen välja UC-ME seeria kõrgnähtavate riietega – nendele toodetele on lisatud valgust neelavad ribad VisLite DT, mis helendavad hämaras ja pimedas. Valguse „laadimiseks“ kulub 5–10 minutit ja riba helendab kuni 8 tundi. See teeb töötaja nähtavamaks ja suurendab jällegi ohutust,“ kommenteerib Pedaststaar.
Kõrgnähtavaid riideid kasutatakse tänapäeval erinevates valdkondades, mitte ainult ehituses. Pedastsaare hinnagul tarbija teadlikkus erinevatest kõrgnähtavuse klassidest kasvab.
Kliendid eelistavad mugavaid ja funktsionaalseid tooteid
Tööriiete valdkond liigub järjepidevalt mugavuse, kerguse, hingavuse ja parema liikumisvabaduse suunas. Mugavad tööriided on ehitajate seas selgelt ka kõige populaarsemad. Ka teiste valdkondade tegijad on aru saanud, kui oluline näitkeks on, et tööpüksid veniksid ja et püksipõlved üheski tööasendis ei kisuks. Stokkeri kliendid eelistavad näiteks Mascoti Advanced seeria pükse 21679, samuti HH Chelsea Evolution ja Pesso Titan Flexpro pükse.
Ehitaja tööriiete puhul ei saa üle ega ümber funktsionaalsusest: taskude rohkus sh ripptaskud, noa vutlari kinnitusnööp, ventilatsiooni reguleerimine, kulumiskindlus, riide venivus. Riiete funktsionaalsus tagatakse läbimõeldudlõigete ja erinevate detailidega; samuti elastsete,sitkete, suure kulumiskindlusega kangaste kombineerimisega.
Ehitaja tööriietus peab Eesti ilma arvestades olema külmal ajal soe ning vee- ja tuulekindel. Samal ajal on tooted valmistatud 100% hingavatest materjalidest. Kliendid eelistavad HH Helly Tech kangast jopesid – nii kõrgnähtavaid kui ka tumedaid värve, aga ka softshell-jakke, mis kannatavad vihma, on soojad ja hingavad. Riietumisel ole nutikas, mida aktiivsem töö, seda õhemalt tuleks riides olla, et vältida liigset higistamist- riietu kihiliselt ja vajadusel eemalda/lisa kihte.
Suvel on oluline, et tööriided oleksid UV-kaitsega, õhukesed ja kerged. Riided peavad olema hea ventilatsiooniga, et kandja üle ei kuumeneks.
Tööriided on targad ja jätkusuutlikud
„Tööriided muutuvad tehnilisemaks ja targemaks. Materjalidest hakkavad tänu kandmismugavusele domineerima venivad ehk stretšmaterjalid. Juba on saadaval stretškangast keevitajate riided – need riided taluvad tuliseid keevituspritsmeid. Sellised on näiteks Helly Hanseni Fyre sarja tooted,“ tutvustab Pedastsaar uusi võimalusi.
Tootjad hoolitsevad tema sõnul jätkuvalt selle eest, et tööriiete kõik komponendid oleksid kandjale ohutud (vastavad standardile OEKO-TEX® STANDARD 100). Kangatootmisel võetakse arvesse nii inimesi, keskkonda kui ka ressursse (bluesign®). Riiete- ja jalatsitootjatel on selge suund keskkonna säästmisele. Kasutatakse järjest rohkem taaskasutatud materjale ja orgaanilist puuvilla, milles pole kasutatud taime- ja putukamürke.
Tarbija eelistusi analüüsides on Pedastsaare sõnul märgata selget trendi, et paljud inimesed ostavad tööriideid ka igapäevaseks kasutamiseks, sest need näevad välja stiilsed, on funktsionaalsed ning lisaks kestavad kaua. Figuuri- ja eakohased tööriided on Stokkeri valikus ka naistele ja lastele.
Tutvu kogu Stokkeri tööriiete valikuga SIIT