Sügise saabudes on inimesed hakanud tagasi kontoritesse liikuma. Paljude inimeste koos viibimisel aga paraku kipub ikka haigusi liikuma, olenemata aastaajast. Pandeemia järgne olukord on uus kõigile ja keegi ei taha oma töötajate tervisega riskida. Hetke olukorras on ka oluline, et tarvitusel oleks mitmeid meetmeid tervise kaitsmiseks, sest ühest lahendust enamasti ei piisa.
Seega kuidas tagada töötajate turvalisus ja vältida haigestumisi, nüüd kui rohkem inimesi jälle korraga töökohtades kohal on?
Selleks, et võidelda praeguse pandeemiaga, on vaja kasutada mitmeid kaitsemeetmeid viiruse peatamiseks: isolatsioon, vaktsiinid, testimine, tõhus ventilatsioon, õhupuhastid, näomaskid ja palju muud. Eesti tehnoloogia ettevõte Respiray pakub unikaalset lahendust – kaelaskantav õhupuhasti. Tegemist on justkui kaks ühes lahendusega – õhupuhasti ja näomask, mis kaitseb kandjat ilma nägu varjamata ja tapab õhuslevivad viirused koheselt. Nurgas olevad õhupuhastid võivad hästi töötada, kuid enamikel olukordadel võtab kuni tund aega, et puhasta terve ruum viirustest. Samas kui viirusesse nakatumine võib juhtuda juba 10 minuti jooksul. Sellepärast annab Respiray eelise igale kandjale, puhastades koheselt õhu näopiirkonna eest ja kaitstes erinevate viiruste vastu..
Personaalne õhupuhasti
Lahendus on tagada igale inimesele puhas õhk – Respiray kaelaskantava õhupuhastiga on see mugav ja lihtne. Seade puhastab õhu ja tapab viirused kandja näopiirkonna ees UV-C mooduli abil, mis tapab viiruseid kuni 99% ulatuses. Õhupuhastit on mugav kanda, seadmel on olemas 8-tunnine aku ja sellega pole suhtlemisel mingeid piiranguid, nägu ja miimikat on täielikult näha. Seadmega saab nii naeratada kui ka vabalt hingata, mistõttu sobib see ka näiteks inimestele, kellel on meditsiiniliselt vastunäidustatud tavalise näomaski kandmine. Õhupuhastil on lisakaitseks kaasas ka kaks erineva kõrgusega lisavisiiri, mida on soovitatav kasutada liikudes ja rahvarohketes kohtades. Seade sobib ka prilli kandjatele, sest klaasid ei muutu õhupuhastit kandes uduseks.
Õhupuhasteid saab töökohtades mitme inimese peale jagada, neid desinfitseerides ja nende eest korralikult hoolt kandes, seetõttu on Respiray ettevõtetele korduvkasutatav investeering. Seadet saab kanda ka samuti liikumist nõudval tööl, näiteks laos ja tootmises.
UV-C valgus ja Respiray turvalisus
Teaduslike uuringute järgi on UV-C valgus kõige efektiivsem vahend viiruste hävitamiseks. UV-C kiirgus ei jõua maapinnani ja absorbeerub täielikult maakera osoonikihis, mistõttu pole viirused, bakterid ega muud patogeenid selle valgusega kohanenud. UV-C lõhub ja hävitab õhus levivate bakterite DNA-d and RNA-d, muutes nad inimestele ohutuks. UV-C valgus on inimesele ohtlik vaid siis, kui ta sellega otseselt kokku puutub. Respiray õhupuhasti on inimesele ohutu, kuna UV-kiirgus ei satu mingil juhul seadmest väljapoole.
Respiray seadmes olevad UV-C LEDid on kahekordselt suletud, et UV-valgus ei pääseks seadmest välja. LEDid on suletud seadme plastikust väliskesta sisse, samuti on LEDide ümber ehitatud UV-resistentsest plastikust hermeetiline karp, mis hoiab UV-C kiirguse kindlalt seadmes.
Respiray UV-moodul on testitud Lodži Ülikooli ja Tartu Ülikooli laborites. Lodži katses deaktiveeris moodul 99,68 protsenti kolibakteritest ja 99,88 protsenti stafülokoki bakteritest. Tartus testiti seadme tõhusust alfaviiruse peal. Tartu Ülikooli katseid juhtisid viroloogiaprofessor Andres Merits ja Tartu Ülikooli Tehnoloogia Instituudi Bioohutuse tuumiklabori juhataja Liane Viru. Respiray on Eesti tehnoloogiaettevõte ning seade on disainitud ja toodetud Eestis.
Tänaseks on Respiray seadmed kasutusele võtnud juba paljud Eesti ja Euroopa ettevõtted, hotellid, konverentsikeskused ja koolid.
Kas tuled ka Eesti innovatsiooniga kaasa?
Respiray õhupuhastid on saadaval nüüd ka Stokkeris. Tutvu siin.