Kui Jakob Ammann 19. sajandi lõpus enda veskiäri avada soovis ning maatüki puudumisel venna Andrease poole pöördus, poleks kõrvalseisjatest tõenäoliselt keegi uskunud, et toona tavalisest ettevõtmisest rahvusvaheliselt tunnustatud tee- ja üldehituse raskekaallane saab.
Aga täpselt nii läks ja tänaseks on 1869. aastal Madiswilis, Šveitsis, asutatud veskiärist saanud Ammann'i perekonna juhtimisel rahvusvaheliselt tegutsev Ammann'i kontsern.
Tamperid ehk vibrojalad
Ammann on veendunud, et nende toodetavatel tamperitel on valdkonna parim edasiliikumine, mis aitab töövõtjatel kõikides valdkondades efektiivselt töötada ja tihendamiseesmärke saavutada. Ainuüksi seetõttu on just Ammann'i tamperid mitmete töövõtjate ning tööriistarentide jaoks eelistatud tööriistaks.
Kahtlemata on Ammann'i tamperite eeliseks nende lihtsus, mistõttu on nende kasutamine jõukohane erineva kogemusega töömeestele. Mainimata ei saa jätta ka nende masinate ergonoomilisust, mille esinäiteks on eriline käepide, mis vähendab kätesse jõudvat vibratsiooni ning aitab seeläbi säästa tervist ning pikendada töö tegemise aega.
Masina omanikku rõõmustab kindlasti hinna-kvaliteedi suhe, sest tegemist on vastupidava tamperiga, mida lihtne hooldada. Kui masin hooldust vajama peakski, on seda läbi viia lihtne - masina ehituse lihtsust on silmas pidanud juba tamperi ehitanud insenerid. Selle parimaks näiteks on vast seegi, et igapäevast hooldust saab läbi viia eriliste töövahenditeta.
Vibroplaadid
Ehkki kõnealused masinad on mahult väikesed, on nad väga võimekad ning suudavad rahuldada ka nõudlikuma pinnasetihendaja vajadused. Hästi tasakaalus masin annab kasutusmugavusele märkimisväärselt juurde ning töötamise kiirus toob tulemused aega raiskamata.
Nagu ka tamperite puhul, on ka siin kesksel kohal masinaga töötava inimese tervis, mis väljendub madalamas müratasemes ning vibratsioonis. HAV ehk hand-arm vibration näitaja on nendel masinatel alla 2,5m/sec2 kohta. Head näitajad võimaldavad korraga pikemat tööaega ning vähendavad vajadust tööaega mõõta.
Väike vibratsioon ning ergonoomilisus ei tähenda aga kaugeltki väiksemat jõudlust ning töötamise kiirust: olenevalt mudelist suudavad Ammann'i vibroplaadid "kiirust arendada" 25-35 m/min. Võrdluseks olgu siinkohal mainitud, et näiteks Eesti ehitaja kahe eelistatuma vibroplaadi - APF2050 ja APR5920 - kiirus on, vastavalt, 31 m/min ning 35 m/min
Tamperite puhul ära märkimist leidnud kasutamislihtsust on märgata ka vibroplaatide juures ning seda nii kasutamisel kui ka hooldamisel. Võimekas ja lihtne masin on siiski suhteliselt hästi kaitstud väliskahjustuste vastu, mis annab eelise vibroplaadi transportimisel.
Vali Ammanni pinnasetihendaja SIIT