Hooaeg on alanud ja paljud kliendid alustanud "ringkäiku" Stokkerites välja pandud murutraktorite vahel. Ikka ja jälle on vaieldamatu lemmikeksponaat kangidega versioon ja julgemad küsivad, mis selles masinas paremat peidus on, kui teistes murutraktorites. Palusime kategooriajuht Urmasel välja tuua "kangidega" muruniiduki eelised. Miks valida 0-pöörderaadiusega muruniidutraktor? Nad ei näe välja just… tavalised. Võrreldes traditsiooniliste traktoritega on nende väljanägemine üsna askeetlik. Kui tavatraktoritel leiame esiosast mootorikattega nina, gaasi ja piduripedaali ning rooli, millega niidumasinat juhtida, siis nullikal on need kõik puudu. Kiiruse valiku, pidurdamise ja liikumissuuna muutmiseks on sellistel isenditel nende toimingute teostamiseks vaid 2 kangi. Kõigest hoolimata on need niidumasinad oma liigikaaslastest mitmeti asjalikumad. Aga kuidas just?
|
![]() |
Nad on kiired. Traktorite veosillad on 10-15% kiirema käiguga kui traditsioonilistel traktoritel või raideritel. Tänu hüdraulilisele ajamile liiguvad nad edasi kiiremini, jättes tavamudelid enda taha kaugele tolmupilve. Tänu sellele suudavad nad niita sama ajaga suuremad muruplatsid.
Nad on ülimalt manööverdusvõimelised. Tänu kahele eraldi juhitavale veomootorile ning eesmistele pöördratastele on säherduste masinatega võimalik kohapeal ümber pöörata.
Ahjaa, siit tuleneb ka nende masinate liiginimi- nullpöörderaadiusega traktor (ZT, zero-turn, nullikas- heal lapsel mitu nime, eks). Kui oma lõbuks kohapeal karussellitamine kõrvale jätta, siis tõsise töö tegemisel annab selline omadus kasutajale ülima manööverdusvõime, mis tuleb kasuks just liigendatud platsidel. Aga ka takistusteta platsidel sirgeid lõike niites teostab juht tagasipöörde tavatraktorist märksa kiiremini.
Nad pakuvad head ülevaadet niidetavast alast. Juhil avaneb oma istmelt takistusteta vaade niidetavale pinnale. Lisaks on niiduseade toodud vasakule poole nihkesse lastes muru niita võimalikult täpselt serva lähedalt. Eriti just eesmise niiduseadmega liigikaaslased jätavad tihti servast väikese riba niitmata, mistõttu tuleb servad murutrimmeriga viimistleda. Cub Cadet 0-pöörderaadiusega niidumasin niidab kõik laitmatult.
Nende kasutamine on mugav. Potentsiaalsel kasutajal võib esmapilgul jääda mulje, et ZT juhtimiseks on vaja tankisti juhilube. Tegelikkuses on niiduki ohjamine ääretult intuitiivne- õppesõiduks vajad veidi suuremat takistusteta platsi ning vaid minutitega õpid ära niidukiga manööverdamise.
Kangidega juhtimise mugavus on just selleks põhjuseks, miks paljud professionaalsed niitjad on rooliga masinad ZT-tüüpi traktori vastu välja vahetanud- käed pole enam rooli kruttimisest villis.
Lisaks leiab juba Cub Cadet kõige väiksemalt masinalt profi-aparaatidele omaseid detaile nagu näiteks kõrge leeni ning käetugedega pehme, hõlpsalt seadistatava asendiga juhiiste, vibratsiooni vähendava kummist jalamati ning joogitopsihoidja. Ja hämaras toimetamiseks on niidukid varustatud eredate LED-tuledega.
Nad on multifunktsionaalsed. Kõigil Cub Cadet 0-pöörderaadiusega traktoritel on põhivarustuses nii suunaja vaalu niitmiseks kui kate multšimiseks.
Soovi korral saad juurde soetada kogumiskoti niidetu või lehtede kokku korjamiseks.
See pole veel kõik- põhivarustuses on ka haakekonks järel veetava lisavarustuse (järelhaagis, mururull, lehekogur, samblareha…) kasutamiseks.
Tõsi küll, sappa haagitud abivahendite puhul pole mõistlik traktoriga kohapeal ümberpööramist proovida, liikumissuuna muutmiseks tuleb siis veidi suuremat pöörderaadiust kasutada.
Nad on vähest hooldust nõudvad. Tänu lihtsamale ehitusele on neil tavatraktorite ja raideritega võrreldes vähem määritavaid sõlmesid. Ka on neil üldjuhul vaid 2 veorihma. See muudab selliste masinate jooksva hoolduse lihtsaks ja taskukohaseks.
Kõike eelnevat kokku võttes: aeg on raha. 0-pöörderaadiusega traktor on nutikas investeering.
Cub Cadet nullpöörderaadiusega traktorit soetades saad tipptasemel põhivarustusega niiduki, millega teostad niidutöö kiiresti, hoides kokku nii oma aega kui vältimatuid jooksvaid kulusid.