CE-vastavusmärgis on märgis, millega tootja kinnitab, et tööriista nõuetele vastavus on hinnatud ning see vastab kõigile sellele tööriistale kehtestatud keskkonna-, tervise- ja ohutusnõuetele. CE on lühend prantsuskeelsest fraasist "Conformité Européenne", mis tähendab "Euroopa vastavus". Vastavusmärgise olemasolu seadmel on hea indikatsioon ostjale, et tootja on hinnanud ja vähendanud selle kasutamisega seotud riske ning tõendanud, et see vastab ELi ohutus-, tervise- ja keskkonnakaitsenõuetele.
CE-märgis annab kindluse, et tööriist vastab kehtestatud nõuetele
Ohutus, tervis ja keskkonnakaitse on CE-märgise kolm tugisammast. CE-märgis on kohustuslik paljudele erinevatele tootegruppidele. Vaadake oma tööriista ja te näete sinna paigaldatud (andmeplaadile, kleebisele) CE-märgist. Tootele CE-märgise paigaldamisega võtab tootja toote eest täieliku vastutuse. CE-märgise eesmärk tööriistade müüjale on usaldusväärsus ning kindlus, et tootja on tööriista tootmisel lähtunud sellele kehtestatud nõuetest CE-märgisega tööriistad on tunnistuseks klientidele, et tootja järgib EL-i seadusi ja tööriista on eesmärgipäraselt tootja juhiseid järgides ohutu kasutada. Loe CE märgisest Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti veebilt https://ttja.ee/ariklient/ohutus/ce-margis
CE-märgis on mootoriga tööriistadel kohustuslik
CE-märgise paigutab tootele tootja või volitatud esindaja, kes on kohustatud tagama toote vastavuse ja esitama vastavusdeklaratsiooni. CE-märgis on mootoriga tööriistadel kohustuslik ja see tuleb kinnitada enne toote turule laskmist Euroopa Majanduspiirkonnas. CE-märgistusest rääkimine on asjakohane ka konkurentsiõiguse raames, see puudutab eriti just ebaõiglast konkurentsi.
Mida peaksin uurima tööriista ostes?
Tööriista ostes tasub eelnevalt uurida infot kaubamärgi, kasutajate tagasiside, varuosade saadavuse kohta ning vaadata ka eestikeelse kasutusjuhendi olemasolu ja selle kvaliteeti. Kui kasutusjuhend on küll eestikeelsete sõnadega, kuid sisult arusaamatu, jätke see seade ostmata. Soovitame jälgida ka TTJA veebilehel olevat Ohtlike toodete registrit https://ttja.ee/ohtlikudtooted , kus on eelkõige Eestis müügil olnud/olevad ohtlikuks või muul põhjusel nõuetele mittevastavaks tunnistatud tooted, ja EL kiirhoiatussüsteemi RAPEX teateid, kuhu kõik Euroopa Liidu liikmesriigid lisavad müügilt leitud ohtlikke tooteid koos nendel tuvastatud ohtudega.
CE-märgise vastavusdeklaratsioon tööriista kasutusjuhendiga komplektis
Tööriista kasutusjuhendi juurde lisatud vastavusdeklaratsioon suurendab usaldust kaubamärgi ja tootja vastu. Vastavusdeklaratsioonis peab sisalduma järgmine teave:
- vastavusdeklaratsiooni väljaandja nimi või nimetus, väljaandja elu- või asukoht;
- andmed toote identifitseerimiseks;
- lause, millega väljendatakse selgelt toote vastavust kõigile kohalduvatele nõuetele;
- viited õigusaktidele ja standarditele, millele toode vastab;
- vastavusdeklaratsiooni väljaandmise aeg ja koht;
- vastavusdeklaratsiooni väljaandja nimi ja allkiri või tema esindaja nimi, allkiri ja ametikoht;
- muu õigusaktis nõutav teave – nt kaasatud teavitatud asutus (notified body)
ELi nõuetest vastavusdeklaratsiooni kohta loe siit https://europa.eu/youreurope/business/product-requirements/compliance/technical-documentation-conformity/index_et.htm#shortcut-2
Tähed CE peavad olema vähemalt 5 mm kõrgused
CE-märgis peab olema nähtav, loetav ja kustutamatu. Tähed CE peavad olema ühekõrgused ja vähemalt 5mm suurused. CE-märgise vähendamiseks või suurendamiseks peab säilitama nende kahe tähe proportsioonid. Tingimusel et tähed jäävad nähtavaks, võib CE-märgise välimus varieeruda (nt värvide kasutamine, reljeefne või sisse pressitud).
Kas toode, millele on kinnitatud CE-märgis, on alati toodetud Euroopa Liidus?
Ei. CE-märgis näitab ainult seda, et toote valmistamise ajal täideti kõik Euroopa Liidus vastavale tootegrupile kehtestatud olulised nõuded. CE-märgis ei ole päritolumärk, sest see ei näita, et toode valmistati Euroopa Liidus. CE-märgisega toode võib seega olla toodetud ükskõik millises maailma paigas.
Kas kõiki CE-märgisega tooteid on katsetatud ja ametiasutused on need heaks kiitnud?
Ei. Selle hindamine, kas tooted vastavad nende suhtes kohaldatavate õigusaktide nõuetele, on ainult tootja ülesanne. Tootja kinnitab CE-märgise ja koostab ELi vastavusdeklaratsiooni. Kolmas sõltumatu osapool, st teavitatud asutus, peab hindama ainult selliste toodete vastavust, mille puhul leitakse, et need kujutavad endast suurt ohtu avalikule huvile.
Tunnustatud ja võltsitud CE-märgis
Tööriist peab olema sertifitseeritud teavitatud asutuse poolt, kelle nime võib leida Nando andmebaasist https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/
Juhul kui seadmel peab olema CE-märgis, aga see puudub, siis ei saa olla kindel, et tootja on seadet nõuetekohaselt kontrollinud ja tootnud ning et on tagatud kasutaja ohutus. Võltsitud CE märgisega toodete müük on karistatav.
Allikad: TTJA, Riigi Teataja, europa.eu