Akuga neetimine
Ühtpidi võiks ju küsida, et milleks mulle akuga needipüstol, kui tavalised needitangid asja kenasti ära ajanud on. Õigem oleks aga küsida, milleks traditsioonilised needitangid, kui nii mugav akuga alternatiiv saadaval on. Kui vaja vaid mõned metallitükid omavahel tõmbeneediga ühendada, siis ongi mehaanilised needitangid just need õiged. Aga kui tegemist suuremamahuliste töödega või on iga päeva vaja midagi nendega teha, siis akutoitega needipüstol muutub asendamatuks tööriistaks.
![]() |
Akuga töötava needipüstoli teeb eriliseks juba ainuüksi selle kasutusmugavus, sest kätte võtmisel sobib see justkui valatult, kämbla iseärasustest hoolimata. Spetsiaalne käepideme turvakaar toimib nii sõrmekaitsena, kui ka erineva läbimõõduga neediotsikute hoidlana. Tööpinda hästi valgustav LED-lamp eraldi kiitmist ei vaja - professionaali jaoks on sellest kujunenud standard. Ja seda tuld saad soovi korral ka välja lülitada. Needipüstoli tagaosasse kinnitatav väike plastikust konteiner kogub needijäägid töömehe eest, toimides ka kui neediotsikute vahetamise võti.
Ehkki tegemist on akutööriistaga, mille võimsus on võrreldav tema suruõhul töötava konkurendiga, on võimas aku õhuke ning masin seetõttu kergem ja mugavam kasutada. Nagu ka paljude teiste Metabo akutööriistade puhul, kuulub eelpool mainitud aku Metabo Cordless Alliance System'i (CAS) perekonna liige. Eesti keeles tähendab see seda, et üks aku sobib lisaks Metabo akutööriistadele ka erinevate konkurentide masinatega. Olles soetanud oma Metabo akutööriista mõnelt Metabo LiHD-partnerilt, laienevad sellele automaatselt Full Service: 36 kuud TASUTA remonti ja vajadusel kuluosade vahetus.
Seinad siledaks ilma redelita
Seinu, eriti just nende kõrgemaid osi, lihvitakse reeglina kahte moodi: kas pikka varre otsa kinnitatud lihvpaberiga või redelilt lihvijaga turnides. Nüüd on saadaval ka kolmas variant - varslihvmasin. Tegemist on täpselt sellise masinaga nagu nimigi ütleb: suurepärase kooslusega kergsulamist varrest, lihvimismasinast ning innovatiivsest tolmuimemissüsteemist.
Lihvimisketta tööprintsiip on nagu paljudel sarnastel masinatel, kus ringikujuline lihvimis-, poleerimis- või õlitamiseks mõeldud ketas pöörleb ning oma tööd teeb. Metabo varslihvmasin on konstrueeritud spetsiaalselt seinte ja lagede pahtelduse efektiivseks lihvimiseks. Lisaks saab temaga ka muid raskesti ligipääsetavaid pindu lihvida - 3,8 kg kogukaaluga suurepäraselt tasakaalustatud töövahend on hõlbus käsitseda pea igaühele.
![]() |
Olulisima erinevusena teiste omasuguste seas toob Metabo välja voolikuta imemise süsteemi. Reeglina kinnitatakse imemisvoolik otse lihvimisketta külge, mis tähendab, et lisaks masina raskusele peab töömees suutma hoida ka imemisvooliku raskust ning riskima selle takerdumisega ehitusjärgus detailidesse. Metabo on selle probleemi lahendanud lihtsamalt, tuues imemisvooliku ühenduse mootori juurde, jättes lihvimisketta ning masina varre sellest vabaks.
Varre pikkuse reguleerimine käib lihtsasti, kus kasutajal on võimalik valida kas 1,1, 1,6 või 2,1m pikkune vars. Kuna tegemist pole teleskoopvarrega, vaid kokku kolmest osast koosneva pikendusega, ei ole põhjust karta teleskoobi liigendite ummistumist ning seda, et varre pinkendamise funktsioon tõsisema töömehe käes otsad annaks. Lihvimisketta liikuvus on nagu inimese randmel, jälgides lihvitava pinna iseärasusi piinliku täpsusega (ehkki sileda pinna puhul see tõenäoliselt olulisimaks kriteeriumiks pole). Nurki ning ääri lihvides on lihvimisketast võimalik keerata ja lukustada. Ketta pöörlemise kiirust saab reguleerida mugavasti käepideme juurest.
Nägemist relakas, tere tulemast faasija!
Tööpinna ettevalmistamist on raske alahinnata, kuivõrd sõltub sellest ju töö tulemus. Metallitööd, keevitustööd eriti, pole seejuures mingi erand, sest mida paremini on pind ette valmistatud, seda püsivam on lõpptulemus. Metalli servade freesimine relaka ehk nurklihvijaga on tavapärane praktika enne kahe metallitüki omavahel kokku keevitamist, kuid selle tulemus sõltub 9-l juhul 10-st töömehe käe kindlusest ning töö pikkusest - reelgina jääb kettaga freesitud pind ebaühtlane ja kuumeneb üle, muutes metalli struktuuri ja omadusi ning on seetõttu väga ajamahukas ning kehv algus keevitustööle.
![]() |
Metabo elektriline faasi frees muudab selle mure sisuliselt olematuks ning garanteerib suurepärase tulemuse iga kord, olgu masina taga metallitööd alles õppiv töömees või vilunud professionaal. Lisaks keevituse ettevalmistamisele on tihti tarvis metalli teravaid servi faasida enne pinna katmist värvi või mõne muu pinnakattega. Teravatele servadele jääb kattematerjali äärmiselt õhuke kiht ning see on esimene koht kust materjal hiljem roostetama hakkab. Kasutades Metabo faasi freesi saab ka see mure kergesti murtud.
Metabo metallifreesijaga on võimalik sama ajaga kuni neli korda rohkem metallmaterjali ette valmistada, kui see on võimalik sama pinda nurklihvija kettaga lihvides. Ühelt poolt on see seotud sellega, et Metabo metallifrees on märksa stabiilsem - kettaga pinda lihvides kipub viimane võbelema. Metallifreesi puhul seda probleemi pole, sest masin "istub" töödeldaval metallil nagu sadulas, liikudes vaid mööda etteantud trajektoori, samal ajal kui 12 000 korda minutis pöörlevad terad metalli sobiva nurga alla lõikavad.
Faasi sügavuse muutmine käib masinal lihtsalt: pole vaja ei võtit ega miskit lahti-kinni kruvida, vaid piisab patenteeritud One-touch Controller-regulaatori keeramisest ning freesimise sügavuse korrektuur on tehtud. Sama lihtsalt käib faasi kaldenurga muutmine.