Keevitussuits on keevitustoimingute käigus tekkinud metalliaurude ja gaaside segu, mis sisaldab mitmeid saasteained.
Peenem tolmumass, mis vabaneb keevitamisel võib koguneda kopsudesse ning ühtlasi jääb pidama kehasse, mis omakorda põhjustab erinevaid tervisekahjustusi.
90% osakestest pärineb keevituslisamaterjalidest, mida näeme ka allolevalt pildilt, kus on kujutatud keevitusauru osakeste suurust võrreldes teiste osakestega.
Teadlased on kindlaks teinud, et kui keevitaja hingab pika aja jooksul sisse gaase, auru ja suitsu, mis vabanevad keevitamise käigus, siis võib see pikema aja jooksul põhjustada raskeid haigusi nagu vähk.
Näiteks 2019. aastal klassifitseeriti terase keevitussuits ümber inimese kantserogeeniks, tuginedes Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri (IARC) avaldatud teaduslikule uuringule, et kokkupuude terase keevitussuitsuga võib inimestel põhjustada kopsuvähki ja mõningatel juhtudel neeruvähki.
Selleks, et oma töötajaid kaitsta on ettevõtted kohustatud jälgima , et keevitussuits ruumis ei ületaks seadusega kehtestatud norme.
Keevitussuitsu maksimaalse lubatud kontsentratsiooni õhus otsustab iga riik ja see võib varieeruda vahemikus 1–1,5 mg/m3 mõnes Euroopa riigis kuni 5 mg/m3, mis on nii Eestis, Lätis kui ka Leedus hetkel.
Olenemata kehtivatest eeskirjadest hoiavad paljud vastutustundlikud tööandjad siseõhu kvaliteeti oluliselt paremini, kui seadus ette näeb.
Peamised ettevaatusabinõud tagamaks puhas õhk töökeskkonnas
1. Vähendage keevitussuitsu
Esimene samm puhta õhu loomiseks on valida õige keevitusprotsess. Lisaks keevitusprotsessile tuleb hoolitseda selle eest, et materjal oleks puhas, see tähendab, et on eemaldatud õli, katted, rooste jne.
Kahjuks sageli ei piisa sellest esimesest sammust ohutu töökeskkonna tagamiseks; tuleb astuda täiendavaid samme.
2. Kohtväljatõmbe süsteem
Kohene keevitussuitsu eemaldamine kohtväljatõmbe süsteemiga, mis on parim viis kaitsmaks oma töötajaid. Kohtväljatõmbe süsteemi puhul suits ei kogune ruumi, vaid juhitakse otse ventilatsiooni. Keevituspiirkonnast eemaldatav õhk kas filtreeritakse, puhutakse tööruumist välja.
Saadaval on nii mobiilseid kui ka statsionaarseid äratõmbesüsteeme. Äratõmbetoru kinnitatakse seinale või mobiilsele äratõmbeseadele.
On olemas kombinatsioon töölauast ja äratõmbeseadmest.
Äratõmbelaua võib klassifitseerida madalvaakumsüsteemiks. Selle süsteemi puhul tõmmatakse keevitussuits läbi laua moodustava sõrestiku allapoole.
Näiteks on veel olemas imutorud, neid saab kergesti paigutada allika lähedale või keevituspüstolid koos integreeritud suitsueemaldusseadmega.
Kui see meetod ei sobi või seda ei saa töö spetsiifika tõttu tõhusalt kasutada, kaaluge järgmisi samme.
3. Isoleerige keevituspiirkond
Keevitussuitsu jaoks mõeldud äratõmbekubu püüab suitsu tõhusalt kinni ja eemaldab ta tööpiirkonnast. Kui suitsuallika lähedal väljatõmme ei ole võimalik, on järgmine parim meetod allika eraldamine ülejäänud töökojast. Võimalusel isegi keevitajast, keevitamise mehhaniseerimise või keevitusrobotite abil. Sellistel juhtudel eelistatud lahendus on äratõmbekubu koos ümbritsevate ribakardinatega. Õhupuhasti läheduses olevad töötajad on kaitstud, äratõmbekubu sees töötavad inimesed vajavad täiendavat isikukaitset.
4. Üldine filtreerimine
Sageli ei suuda kohtväljatõmme ja äratõmbekubud pakkuda täielikku lahendust. Sellistel juhtudel on eelistatud üldine õhu puhastamine ja ventilatsioon koos isikukaitsega. Selle lähenemisviisi abil töökojas kogunenud suits püütakse kinni ja filtreeritakse.
Kõige tavalisemad üldfiltreerimislahendused on :
Diluter süsteem koosneb kolmest põhikomponendist: filtrist, ventilaatorist ja väljalaske osast. Seade suunab puhastatud õhu väljalaskeotsikute abil töökotta tagasi. Seda lahendust saab kasutada töökodades, kus kasutatakse erinevaid keevitusprotsesse, muutuvaid tegevusi, kraana transportimist ja kohti, kus ventilatsiooni torustiku paigaldamine on keeruline või võimatu. Diluter süsteemi paigaldamine on lihtne ning paindlik lahendus töökodadele, kus töö ja keevitatavate detailide iseloom muutub, seega säästab aega ja raha.
|
![]() |
Push-Pull süsteemi põhikomponendid on:
- sisse- ja väljalasketorustikud (mis on sageli paigaldatud 4–6 m kõrgusele) ja varustatud spetsiaalsete restidega.
- ventilaator
- filter
- juhtimisseadmed.
Keevitussuitsu pilv tõuseb sisselaske ja väljalaske torustiku vahele ning väljalasketorustik surub suitsu kontrollitult sisselasketorustiku poole. Seega saastunud õhk tõmmatakse läbi süsteemi, filtreeritakse; filtreeritud õhk suunatakse seejärel väljalasketorustiku kaudu tagasi töökotta.
Määrdunud ja puhta õhu väljatõmbamine ja ringlus on pidev protsess.
Miks on keevitussuitsu eemaldamine vajalik ?
Terved ja rõõmsad töötajad. Töötajate tervis ei saa nii olulisi kahjustusi, mis omakorda tagab töö järjepideva toimimise.
Puhtam tehas: kui keevitussuits on tõhusalt kinni püütud, hoiab see ära saastatud õhu levimise kõikidesse ruumidesse.
Masinad, tööriistad, tooted, kontorid ja puhkealad on puhtaud kuna keevitamissuitsust eralduvad osakesed ei jõua pindadele ladestuda.
Kas olete valmis oma siseõhu kvaliteeti parandama?
Võta ühendust meie spetsialistidega ja me aitame teil siseõhu kvaliteeti parandada.