„Saksa kvaliteet" on fraas, mis leiab kasutust peamiselt sõidukite maailmas, kuid ei tule vast suurema üllatusena, et seesama saksa kvaliteet teeb ilma ka teistes valdkondades. Näiteks paneelsaagide maailmas.
Altendorfi paneelsae ajalugu sai alguse üle saja aasta tagasi 1906. aastal Berliinis, kui saksa käsitööline nimega Wilhelm Altendorf esimese omanimelise paaneelsae sealsamas välja töötas. Säärase sammu taga oli proosaline põhjus: Altendorf vajas tööks võimekamat paneelsaagi kui turul tol hetkel pakkuda oli ja nii tuligi lahenduse leidmiseks "kastist välja mõelda".
20. sajandi alguses arenes elu toonases impeeriumi keskuses tohutu hooga ning meistrimeestel oli tööd palju. Olles äsja uuele kontori- ning poemööblitehasele hinge sisse puhunud, ei läinud kaua, kui tehase rajaja Wilhelm Altendorf avastas, et pakutavate paneelsaagide kvaliteet tema nõudmistele ei vasta. Kuna olemasolevate lahendustega kõiki soovitud töid teha polnud võimalik, tuli probleemile lahendus leida ja nii, arvukate katsetuste tulemusena, esimene Altendorfi paneelsaag 1906. aastal Berliinis ilmavalgust nägigi.
Sada aastat edasi
Tänaseks mitmeid innovaatilisi täiendusi saanud Altendorfi paneelsaage on maailmas üle 150 000 eksemplari. Üheks Altendorfi paneelsaagide uuenduslikkuse musternäidiseks on hiljuti ka Stokkeri valikusse jõudnud Altendorf F25.
Ehkki ülimalt võimekas tööriist, on tootja erilist rõhku pannud selle paneelsae kompaktsusele, pidades kasutajatena silmas mitte ainult suuri mööblitsehhe, vaid ka väiksemaid töökodasid, kus iga sentimeeter vaba ruumi arvel on.
Ütlematagi on selge, et tegemist on profiriistaga. See ei tähenda aga kaugeltki seda, et algaja või asjaarmastaja just selle masina soetamist kaaluda ei võiks. Ju seepärast ongi seesama mudel kasutusel ka Eesti Kunstiakadeemias ning Haapsalu Kutsehariduskeskuses, kus proffide käe all uus põlvkond noori meistrimehi enda oskusi lihvida saab.
Lõikama sobib Altendorf F25 nii puitpaneele, täispuitu, puidupõhiseid materjale või pressitud profiile. Lisaks looduslikele materjalidele saab see Saksast pärit masin vaevata hakkama ka alumiiniumi ning plastikuga. Tõsi, enne tööle asumist tasuks tähelepanu pöörata lõiketera omadustele ning nagu juba Stokkeri puhul kombeks, saab iga huviline soovi korral nõu ning seadistamisabi küsida meie spetsialistidelt, hooldusega seotud küsimustest rääkimata.
Kaasaegsele masinale kohaselt on F25 erakordselt lihtne erinevateks lõiketöödeks seadistada ning eesootavale tööle vastavalt kohandada. Ka suurema tüki - näiteks laastpuitplaadi - saab see masin parajaks lõigata vaevata, sest lisaks täpsusele annab lisamugavuse pikk liuglaud, kuhu suurem element hea toetada.
Täpsuses on sellele paneelsaele vastast keeruline leida. Sujuvalt liikuv vastupidav liuglaud on suurepärane näide korduvalt testitud Altendorfi kvaliteedist ning käsirattaga seadistatavad kõrgus ning kaldenurk kinnitavad eelpool mainitud fakti veelgi. Lõike täpsuse tagamisele aitab kaasa digitaalne näidik, mis - erinevalt joonlauast - eksimisele võimalust ei anna, olgu seadistaja kogenud professionaal või paneelsaega esmaseid pilke vahetav meistrimees.
Altendorf on välja öelnud, et selle paneelsae kasutamisega tõuseb tootlikkus 35%. Kas see number on ala- või hoopis ülehinnatud, saab kindlaks teha vaid ühel viisi!