Open MenuKõik kategooriadOpen SearchOpen CartOpen Account
X

Uudised

search
Valik erialaseid artikleid ja videosid tööriistadest, hooldusest ja remondist.

Hobujõud või cm3? Mida vaadata?

01.12 2014 09:57

Kindlasti on tähelepanelikumad aiatehnika huvilised avastanud, et ära on kadumas mootorite pealt viited võimsusele HP või KW. Asemel on tulnud mingid kummalised numbrid 305cc, 597cc või mõni muu mittemidagi ütlev number.

Mispärast see siis sedasi on? Tegelikult on asi üsna lihtne. Nimelt, kui kasutuses olid hobujõud või kilovatid, siis märgiti mootorile alati maksimaalne võimsusenäitaja. See on elementaarne, läbi selle said mootorivalmistajad enda toodetele ilusamaid numbreid peale lüüa ning kallutada klienti.

Probleemiks sai aga see, et maksimaalne võimsus saavutati tavaliselt tunduvalt kõrgematel pööretel, kui see näiteks murutraktoril turvalisuse pärast lubatud. Kui nüüd murutraktori peal oli selle mootori pöördeid vähendatud näiteks 5500rpm pealt 2500rpm peale, siis vähenes ka võimsus tuntavalt. Vaatame tabelit:

206400_d4.jpg

Siit on selgesti näha, et mootori maksimaalne võimsus 2500rpm juures on ligikaudu 8,5HP, kuid pöörete kasvades ka number kasvab. Mootorivalmistajate mängude keelustamiseks jõuti otsusele, et mootoril ei näidata mitte enam maksimaalset võimsust võid hoopiski töömahtu kuupsentimeetrites (cm³ või ccm). Teise olulise näitajana tuuakse kohati välja ka jõumoment Nm. See näitab siis mootori võimekust „tööd teha“. Mida suurem number, seda rohkem koormust mootor suudab taluda.

Raske on öelda ccm järgi täpselt mis võimsusega mootor on, sest ühe töömahuga mootor võib olla erinevatel tootjatel teistsuguste näitajatega. Õnneks on aiatehnika mootoritel siin erisused väikesed ning valides mootorit töömahu järgi on raske ämbrisse astuda.

Artiklid

kõik artiklid
 

Liitu 25 000 professionaaliga nii tööl kui majapidamises

Kord nädalas värsked uudised, näpunäited ja pakkumised Sinu postkasti.
Täname teid uudiskirjaga liitumast!
 
Stokker on Baltikumi suurim tööriistakeskus ulatudes 32 kauplusega ja 20,000 m2 teenindus-pinnaga üle kolme riigi. Kaubavalikusse kuulub üle 250,000 erineva toote.
 
 
 
 
 
Sisene e-poodi
Unustasid parooli?


Ei ole veel registreerunud? Loo uus kliendikonto

Kui oled juba Stokkeri klient ning oled andnud meile oma isikukoodi, saad e-poodi sisse logida ID-kaardiga. Sisene ID-kaardiga >

Sisene läbi Facebook´iLogi sisse läbi Google´i